Light Livestock Equipment & Supply
Supplier of high quality lighter weight livestock equipment
Call us Toll Free : (866) 999-2821 or Email Us

The LLE mission:
100% customer satisfaction not just a phrase, our mission!

Shearing Contest 2015 Results

Want to HOST some fun?

Host a future North American Shearing Contest
Click here for more info

ShearingContest2

6th Annual North American Alpaca Shearing Contest
Hosted By: Morning Beckons Farm

RESULTS!!

We would like to thank our gracious hosts Julie & Vern Butler from Morning Beckons Farm. We also would like to thank all of our past host Farms and recognize our current farm and personal sponsors.

2015 sponsors

Stillmeadow Farm- Pamela Brewster
Morning Beckons Farm- Julie Butler
Stagecoach Trails Alpacas LLC- Alyssa Hallstead
Ice Pond Farm- Jeff Groene
Cooper Shearing Services- Malcolm Cooper
Mariacher Shearing Services- Jay Mariacher Sleeping Monk Farm Alpacas LLC- Susanne Evon
Pine Hill Alpaca Farm- Howard and Becky Hopps
Quinnipiac Valley Alpacas- Linda Hettrick
The MoLi Ranch- Lisa Morawek
Longwoods Alpaca Farm, LLC- Pamela Harwood
Endless Farms- Margaret Hamilton
Stonycroft Farm- Pam Stoddard
Capen Ranch-Jonathan Capen
Merry Milne

Master/Open Class

Place Name Score
1 Jay Mariacher 1146.0
2 Malcolm Cooper 1135.0
value-1 value-2 value-3
3 John Gunther 1131.0

Master Winners Sponsors & Host

Jay Mariacher, Malcolm Cooper, John Gunther with Sponsors and Hosts

Journeyman Winner

Sardis Gunther, Jonathan Love, Jay Ross, and Kevin O’leary

Journeyman Class

Place Name Score
1 Sardis Gunther 1087.0
2 Jonathan Love 1072.0
3 Jay Ross 1067.0

Sardis Gunther, Jonathan Love, Jay Ross, and Kevin O’leary

Sardis Gunther, Jonathan Love, Jay Ross, and Kevin O’leary

Apprentice Class

Place Name Score
1 Jonathan Love 773.0
2 Jay Ross 769.0
3 Keith Tetreault 766.0

Jonathan Love, Jay Ross, Kevin O’leary , and Keith Tetreault

Pictures

Left to right Front – John Gunther 3rd place Master Shear (Bio-Secure Shearing) Middle-Vern & Julie Butler (Morning Beckons Farm/Hosts), Jay Mariacher 1st place Master Shear(Mariacher Shearing Services), Pamela Brewster (Stillmeadow Farm), Malcom Cooper 2nd place Master Shear(Cooper Shearing Services) Back-Sardis Gunther 4th place Master Shear(Bio-Secure Shearing), Kevin O’Leary(Alpaca Judge),Sonya Hanson & Jeff Groene (Ice Pond Farm)

Left to right
Front – John Gunther 3rd place Master Shear (Bio-Secure Shearing)
Middle-Vern & Julie Butler (Morning Beckons Farm/Hosts), Jay Mariacher 1st place Master Shear(Mariacher Shearing Services), Pamela Brewster (Stillmeadow Farm), Malcom Cooper 2nd place Master Shear(Cooper Shearing Services)
Back-Sardis Gunther 4th place Master Shear(Bio-Secure Shearing), Kevin O’Leary(Alpaca Judge),Sonya Hanson & Jeff Groene (Ice Pond Farm)


YouTubeLogoClick here to see video, photos
and the results From previous years.

 

2014 Results | 2013 Results | 2012 Results | 2011 Results | 2010 Results

Sponsored By:

LogoBest
Best Shearing Service
LogoBeiyuan
Beiyuan Combs & Cutters

NEAFP
NEAFP