Light Livestock Equipment & Supply
Supplier of high quality lighter weight livestock equipment
Call us Toll Free : (866) 999-2821 or Email Us

The LLE mission:
100% customer satisfaction not just a phrase, our mission!

Shearing Contest 2017 Results

Want to HOST some fun?

Host a future North American Shearing Contest
Click here for more info

8th Annual North American Alpaca Shearing Contest
Hosted By: Morning Beckons Farm

RESULTS!!

We would like to once again thank our gracious hosts Julie & Vern Butler from Morning Beckons Farm. We also would like to thank all of our past host Farms and recognize our current corporate, farm, and personal sponsors. Lastly a very special thanks you to Cheri Seiler of Goodtime Ridge Farm and Vern Butler for their judging duties.

2017 sponsors

EQUIPMENT SPONSORS

A very special thanks once again to Rita and Kathy at Heiniger USA for all of their wonderful prizes, that the guys thoroughly enjoy receiving. Without them the event would not be as big.

 

Little Creek Farm- Lynn Edens
Michael Sengstock
Stillmeadow Farm- Pamela Brewster
Golden Touch Farms(New England Alpaca Fiber Pool)-Chris & Shelley Riley
Cas-Cad-Nac Farm LLC- Ian & Jenifer Lutz
MAPACA- Board of Directors
Morning Beckons Farm- Vern & Julie Butler
New England Alpaca Owners & Breeders Association- Ernest Foss III
Copper Star Alpaca Farm- Joe & Bard
Crocco Mariacher Shearing Services- Jay Mariacher
Salmon River Alpacas- Chris & Jody Hatch
Sleeping Monk Farm Alpacas LLC- Susanne Evon
Stonycroft Farm- Pam Stoddard
Rosehaven Alpacas- Michele Armour
A Paca Fun  Farm- Neil & Jo Padgett
Boi-Secure Shearing- Sardis Gunther
Michelle MCDonald
Stephanie Glyptis
Elf Paca Meadows- Lenny & Sue Foss
Long Acres Alpaca Farm-Mike & Sarah Donahoe
Camo Alpacas- Dennis Basins
Hidden Hollow Alpacas- Tom Avila & Kim Belenger
Clearview Farm- Donna Higgason
VA Alpaca Group- Sharon Brown
Pine Hill Alpaca Farm- Howard & Becky Hopps
Small Paws Farm- James & Dawn Evans
Tracy Healy
Shai-J Criations Alpacas- ShariCarlson & Janet Ysewyn
Emelise Alpacas- Wayne & Sue Robinson
Quinnipiac Valley Alpacas- Linda Hettrick
Quissett Hill Fam LLC- John Gomersall
Stonycroft Farm- Pam Stoddard
Nancy Mayo
Mayhem farm LLC.- Rob & Lynn Blake
Robert Yost

Master/Open Class

Place Name Score
1 Jay Mariacher 258
2 Jeffery Ebel 254
3 John Gunther 249
4 Chris Hatch 247
5 Malcom Cooper 243
6 Sardis Gunther 237

Master Class L to R: 1st Jay Mariacher, 2nd Jeffery Ebel, 3rd John Gunther, 4th Chris Hatch, 5th Malcom Cooper, 6th Sardis Gunther

Journeyman Class

Place Name Score
1 Chris Hatch 185
2 Quentin Shumard 183
3 Micah Justice 181
4 Terence Blake 175

Journeyman class L to R 1st Chris Hatch, 2nd Quentin Shumard, 3rd Micah Justice, 4th Terence Blake

Apprentice Class

Place Name Score
1 Terence Blake 156
2 Rusty Varrell 154
3 Keith Tetreault 153
4 Stefan Musser 151
5 Kuno Guther 150

Apprentice Class L to R , 1st Terence Blake, 2nd Rusty Varrell, 3rd Keith Tetreault, 4th Stefan Musser, 5th Kuno Gunther…. Myca Capen

Masters Class

Master Class L to R: 1st Jay Mariacher, 2nd Jeffery Ebel, 3rd John Gunther, 4th Chris Hatch, 5th Malcom Cooper, 6th Sardis Gunther

Journeyman Class

Journeyman class L to R 1st Chris Hatch, 2nd Quentin Shumard, 3rd Micah Justice, 4th Terence Blake

Apprentice Class

Apprentice Class L to R , 1st Terence Blake, 2nd Rusty Varrell, 3rd Keith Tetreault, 4th Stefan Musser, 5th Kuno Gunther…. Myca Capen

Through the Years

2017

Master Class L to R: 1st Jay Mariacher, 2nd Jeffery Ebel, 3rd John Gunther, 4th Chris Hatch, 5th Malcom Cooper, 6th Sardis Gunther

2016

Master Class with sponsors a representative of NEAFP and Joe Crocco of Copper Star Farm. L to R: NEAFP rep, Crocco, 6th Ben Bowman, 3rd John Gunther, 5th Malcolm Cooper, 4th Brian Gnizak, 2nd Chris Hatch, 1st Jay Mariacher

2015

Left to right
Front – John Gunther 3rd place Master Shear (Bio-Secure Shearing)
Middle-Vern & Julie Butler (Morning Beckons Farm/Hosts), Jay Mariacher 1st place Master Shear(Mariacher Shearing Services), Pamela Brewster (Stillmeadow Farm), Malcom Cooper 2nd place Master Shear(Cooper Shearing Services)
Back-Sardis Gunther 4th place Master Shear(Bio-Secure Shearing), Kevin O’Leary(Alpaca Judge),Sonya Hanson & Jeff Groene (Ice Pond Farm)


YouTubeLogoClick here to see video, photos
and the results From previous years.

 

2016 Results | 2015 Results | 2014 Results | 2013 Results | 2012 Results | 2011 Results | 2010 Results

Sponsored By: